Cummins 6LTAA8.9-GM200 200kw marine diesel generator motor
Categoria
Unita'di motori marini
Marca/modello
Anno di costruzione
2023
Condizioni
Non usato
Paese
Cina
Valutazione generale
1
Mascus ID
E511CEF2
PREZZO
Scegli la valuta
Price
Non include IVA recuperabile
DETTAGLI
Peso lordo
800 kg
Motore
CUMMINS
Dimensioni trasporto (LxLxH)
1400 x 900 x 1100 mm
Potenza motore
200 kW (272 hp)
Classe di emissione
Stage II / Tier II
Produttore motore
CUMMINS
Giri/Min
1500
Condizioni Info/Garanzia
1year
Nazione di produzione
Cina
Condizioni di consegna
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Altre informazioni
Cummins 6LTAA8.9-GM200 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6LTAA8.9-GM200 marine generator with CCS certificate. Complete with seawater pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6LTAA8.9-GM200 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 8.9 L Bore * Stroke: 114 * 145 Net Weight (with flywheel & alternator): 650 Kg Overall Dimension: 1149mm*799mm*1022mm Rated Power/Speed: 200 kW/1500 rpm Standby Power: 220 kW Low Idle Speed: 1000±50 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 231 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Charge Air Cooled Fuel System: BYC P7100 Pump/GAC R801 Governor Compression Ratio: 16.6:1 Starting Method: Electrical/Air Start (12V/24V) Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 11.1 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1400* 900* 1100 mm, G.W: 800 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218