Cummins 4BTA3.9-GM55 55kw ship diesel generator engine
Categoria
Unita'di motori marini
Marca/modello
Anno di costruzione
2023
Condizioni
Non usato
Paese
Cina
Valutazione generale
1
Mascus ID
5D9449E0
PREZZO
Scegli la valuta
Price
Non include IVA recuperabile
DETTAGLI
Peso lordo
450 kg
Motore
CUMMINS
Dimensioni trasporto (LxLxH)
1100 x 800 x 1200 mm
Potenza motore
55 kW (74,8 hp)
Classe di emissione
Stage II / Tier II
Produttore motore
CUMMINS
Giri/Min
1500
Condizioni Info/Garanzia
1year
Nazione di produzione
Cina
Condizioni di consegna
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Altre informazioni
Cummins 4BTA3.9-GM55 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 4BTA3.9-GM55 marine generator with CCS/IMO certificate. Complete Cummins marine auxiliary engine with sea water pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 4BTA3.9-GM55 Type: 4 Cylinders in Line Displacement: 3.9 L Bore * Stroke: 102 * 120 Rated Power: 55 kW Rated speed 1500 rpm Standby Power:61 kW Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 240 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged/Water-air Intercooled Fuel System: BYC PB Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Electrical System (Starter Motor/Alternator): 12V/24V Delivery: By sea Feature:  Clean, efficient, dependable and durable. Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1100* 800* 1200 mm, G.W: 450 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615255755218