Kovo DIESEL WELDING GENERATOR EWS500DST
Stampa
INFORMAZIONI
Categoria
Attrezzature per saldature
Marca/modello
Anno di costruzione
2026
Ore di utilizzo
3 h
Condizioni
Non usato
Paese
Cina
Valutazione generale
Mascus ID
375188B9
PREZZO
Scegli la valuta
Price
Non include IVA recuperabile
DETTAGLI
Stock interno nr.
VANTAGE 500
Numero di serie
EWS500DS
Proprietari precedenti
0
Contratto di assistenza
Sì
Ultima ispezione
Motore
V3300T
Produttore motore
Kubota
Peso lordo
800 kg
Dimensioni trasporto (LxLxH)
1800 x 650 x 1000 mm
Condizioni Info/Garanzia
3YEAR
Nazione di produzione
Cina
Condizioni di consegna
FOB
Certificati
EPA, CE
Accessori
battery
Altre informazioni
EWS550DST Engine Driven Welder – Built for Extreme Desert Performance
Equipped with a powerful dual-output system (310A ×2 or 550A ×1), the EWS550DST enables two welders to operate simultaneously, significantly improving on-site efficiency and productivity. Its robust CC/CV output capability supports multiple welding processes, including:
SMAW (Stick Welding)
GTAW (TIG Welding)
GMAW (MIG Welding)
FCAW (Flux-Cored Welding)
Air Carbon Arc Gouging
KOVO focuses on engine driven welding solutions tailored for the Middle East market, with proven performance in 400A, 500A, and 600A segments, ensuring optimal application fit rather than overextended product lines.